Historie NHL dresů

SJsi fanoušek NHL? Přečti si jakým vývojem prošly NHL dresy od úplných začátků až po současnost.

Dresy NHL se s nejslavnější hokejovou soutěží spojují již od její první sezony 1917/18. Přirozeně, hráčů jednoho týmu bylo třeba od soupeře odlišit. Tehdy v lize hráli pouze:
- Montreal Canadiens
- Toronto Arenas
- Ottawa Senators
- Montreal Wanderers.

Jejich dresy se však od těch dnešních zásadně lišily. V podstatě to nebyli dresy ve významu a podobě, v jaké je známe v současnosti. Ve své podstatě to byli svetry. Ano, takové, jaké dnes nosíme, když se venku ochladí a v USA nebo Kanadě se i proto můžete dodnes setkat s výrazem pro dres jako "Sweater". Dresy Canadiens i Toronta byly designově podobné těm, které nosí dnes. Wanderers si za svou barvu vybrali bílou, Ottawa zas hrávala v černo-bílo-červených dresech. To bylo všechno. Celá liga obsahovala pouze čtyři dresy a nic jako "vnější" svetry neexistovalo.

NHL dresy Montreal Canadiens, Toronto Arenas, Ottawa Sentars, Montreal Wanderers

První NHL dresy (svetry)

Nač by jim i byli - barvy byly dostatečně kontrastní nato, aby se dali na ledě odlišit fanoušky, trenéry i samotnými aktéry setkání. Problém nastal v roce 1920.

Bernie Morris, Seattle Metropolitans

Netýká se zcela přímo NHL, ale Ottawa Senators (která mimochodem nemá s dnešními Sens kromě názvu nic společného), byla jeho přímým účastníkem. Šlo o finále Stanley Cupu 1920. Tehdy ho hrál vítěz NHL proti vítězi jiné soutěže. V oné sezóně se Senators setkali s klubem Seattle Metropolitans z ligy PCHA. Ti měli stejné dresy jako Ottawa, která se nakonec musela smířit s tím, že si oblékne bílé dresy. A problém byl vyřešen.

Něco takového však samotná NHL nemusela řešit ještě následujících jedenáct let. V roce 1931 se soutěž rozšířila o Toronto Maple Leafs, které přišlo s modrými dresy, které už ale byly obsazeny. Pro zápasy proti New Yorku Rangers si tak dali vyrobit i bílé verze. O rok později liga odsouhlasila změnu názvu týmu Detroit Falcons na Detroit Red Wings. Organizace však nezůstala jen při změně jména. Změnila i logo a dresy na zhruba stejnou podobu, v jaké je známe dnes. Červenou barvou se už ale pyšnil Montreal Canadiens a klub z Motor City na to zkrátka nemyslel.

Proto když přišlo na první vzájemné zápolení těchto dvou celků v onom ročníku na ledě Montrealu, donutily Red Wings dát si bílé pásky na dres. Vypadalo to trochu hloupě, ale do hokeje to vneslo debaty o potřebě druhé sady dresů.

Tradiční týmy se svých barev vzdát nechtěli. V roce 1934/35 měla liga devět účastníků, ale vytvoření dresu na duely venku se podvolili pouze Detroit, Toronto a New York Americans. Pořádnou změnu přinesly až čtyřicátá léta. Ročník 1940/41 byl prvním, kdy NHL dresy pro zápasy venku měla nadpoloviční většina týmů. Fungovaly tak všichni, až na dva newyorské celky. Rangers byli pouze modří, Americans zas bílí.

New York Americans dresOriginální dres (svetr) New York Americans vystaven v hokejové síni slávy v Toronte

Období The Original Six

original six logaČtyřicátá léta, to byl nástup éry The Original Six. Slavná šestka, tedy Canadiens, Maple Leafs, Blackhawks, Bruins, Rangers a Red Wings zřídkakdy měnila design svých dresů. Každý měl zažité, kteří jsou bílí, modří a kteří zas červení. Rangers si na celé tyto roky nechali právo nosit pouze modré. Venkovní dres pro ně neexistoval a i když přišli třeba do Toronta, museli si Maple Leafs obléci bílou sadu.

Očekávaná změna v pravidlech přišla až v sezóně 1951/52. New York Rangers se poprvé oblékli do bílého. Každý ze šesti klubů měl v záloze dres druhé barvy. Částečně za to mohli i černobílé televizory. NHL pro fanoušky u televizních obrazovek potřebovala kontrastní barvy. Pro Newyorčanů to byla novinka, ale líbila se jim natolik, že jejich dresy z padesátých let jsou téměř k nerozeznání od těch dnešních.

Sezóna na přelomu let 1955 a 1956 znamenala velké změny. NHL přijala pravidlo, že barevné dresy bude tým nosit doma a bílé venku (toto pravidlo se zrušilo v roce 1970 a obnovilo v roce 2003). Kromě toho liga změnila i dresy rozhodčích. Do té doby to byly bílé či oranžové svetry, které však nejednou zmátly hráče týmu v bílém dresu. NHL proto ze "sudích" udělala "zebry" a na dresy jim našila vertikální černobílé pruhy. Poprvé byly použity v utkání Montrealu Canadiens a Toronta Maple Leafs. Habs vyhráli 5: 2. Pokud byste však očekávali konec změn, jste na omylu. Přesně v tomto ročníku se totiž na světlo světa dostal dnes velmi známý fenomén třetích NHL dresů. Představil je Boston Bruins. V zásobě tak měli žluté, černé i bílé dresy, což jsou barvy, ve kterých se představují i dnes.

1957 Boston Bruins Larry Regan

Larry Regan, 1957 Boston Bruins

NHL dresy, ve kterých nastupovali členové Original 6, jsou dnes přímo legendární. Stan Mikita, Maurice Richard, Gordie Howe a další legendy v nich roky brázdily ledy NHL a mnohé z nich mají tak silnou tradici, že přetrvává dodnes. Mít originál takového NHL dresu doma? To je snad nemožné. Tedy, pokud nebydlíte v hokejovém muzeu.

1950 Maurice Richard dres

1960 Detroit Red Wings Gordie Howe dres

1960 Gordie Howe dres

1960 Chicago Blackhawks Stan Mikita dres

1960 Stan Mikita dres

Období let 1960-1990

S tím, jak se hokej stával populárním a ukazoval svůj potenciál, ale bylo vskutku snadné předpovědět, že liga nezůstane jen u šesti klubech. Přišel rok 1967, což je jeden z nejdůležitějších v historii NHL. Při příležitosti její padesátých narozenin liga expandovala do dalších koutů Severní Ameriky. Připojili se Los Angeles Kings, Oakland Seals, Philadelphia Flyers, Pittsburgh Penguins, St. Louis Blues a Minnesota North Stars. Zatímco do toho data se nosila bílá, modrá, červená, černá či zlatá, tedy velmi tradiční barvy, pak přišli nováčci se změnami. Ze seznamu volných barev se tak vyškrtli fialová, zelená či oranžová.

Novátory v hokejové módě se snažili být Seals. V roce 1970 je koupil obchodník Charlie O. Finley a změnil název organizace na California Golden Seals. K dominantní zelené přidal zlatou, ale to nebylo všechno. Jeho hráči dostali příkaz nosit bílé brusle, díky kterým vypadaly více než krasobruslaři. Počet jejich výher v té sezóně značil, že za ně krasobruslaři možná i opravdu hráli ...

Doposud jsme se bavili o éře NHL dresů, v níž nebylo běžné mít jméno. Hráči měli zkrátka přidělená čísla a pokud jste nebyli právě velkými znalci, určitě jste na první pohled nevěděli, kdo má jaké jméno. Změnu, která přetrvává dodnes, NHL udělala v sezóně 1977/78, kdy kluby dostali pokyn, že na dresech se kromě čísel musí objevit i jména. Souhlasili s tím všichni až na jednu výjimku. Tou byl Harold Ballard, majitel Toronta Maple Leafs. Nelíbilo se mu to a nechtěl to akceptovat. Vzdal se, až když mu liga pohrozila vysokými pokutami, nebyl to však konec ságy.

California Golden Seals biele korcule

1970 California Golden Seals

Na začátku sezóny přišli Leafs v modrých dresech. Při číslech nechyběly ani jména, jenže ... byly modré barvy. Hned na další den funkcionáři NHL zakročili a pravidlo přepsali. Od té doby se v něm píše, že "barvy musí být v opačné barvě jako dres."

Období let 1990-2000

V následujících letech se jaksi zapomnělo na tradice z Original Six. Soutěž do svých řad přijímala nové a nové kluby a ty někdy zkrátka přicházeli se šílenými a extravagantními nápady. Nelze přitom opomenout létajícího kačera Anaheimu, rybáře z Islanders či dresy Predators omaštěné hořčicí. V roce 1995, NHL spustila tzv. program třetích NHL dresů a kluby s radostí využili možnost experimentovat. Každý tým měl smlouvu na výrobu dresů s jinou značkou, ačkoli v některých letech se stalo, že buď všechny nebo většina týmů měli smlouvy se stejnou značkou. Firmy jako Koho, CCM, Nike, Starter a Pro Player to dokonale využili a předběhovali se v cenách i kvalitách svých produktů. Z výroby a prodeje NHL dresů se stává velký byznys.

Pro Player Anaheim Ducks Kariya dres

Pro Player Anaheim Ducks dres

Starter New York Islanders dres

Starter New York Islanders dres

Nike Philadelphia Flyers dres

Nike Philadelphia Flyers dres

Období let 2000-2017

Adidas Authentic dres fight strap

Adidas dres "fight strap"

Moderní NHL dresy mají víceméně jednotný design, kdy na přední straně dresu je logo teamu, na ramenou je sekundární logo týmu. Nutností je také jméno a číslo hráče na zadní straně dresu, které musí být v kontrastní barvě k dresu. Čísla na rukávech nejsou podle regulí NHL nutné, ale používají je všechny týmy. Hráčské NHL dresy musí být rovněž vybaveny tzv. "Fight strap" - je to kousek látky přišitý na zadní vnitřní straně dresu, který musí být během zápasu upnutý o hráčské kalhoty. Jak již samotný název "fight strap" napovídá, účelem je, aby se při bitvě znemožnilo protažení dresu přes hlavu hráče.

Od sezóny 2000/2001 vedení NHL podepsalo poprvé exkluzivní smlouvu na výrobu NHL dresů se společností The Hockey Company, pod kterou patřily značky KOHO, CCM a JOFA. Tmavé a třetí verze dresů byly pod značkou KOHO a bílé verze dresů pod značkou CCM. Firma The Hockey Company začala také umisťovat loga výrobců na zadní stranu dresů v oblasti krku. Do tehdy byly loga výrobců umístěny na zadní spodní straně dresů. Pod tento konrakt s NHL spadaly i dresy rozhodčích, které byly až do sezóny 2005/2006 pod značkou JOFA a potom pod značkou CCM.

Koho Buffalo Sabres dres

KOHO Buffalo Sabres dres

CCM Columbus Blue Jackets dres

CCM Columbus dres

JOFA rozhodca NHL dres

JOFA rozhodčí NHL dres

V roce 2004 koupila firmu The Hockey Company společnost Reebok. V následující sezóně tak již byly oficiálně hráčské dresy značky Reebok (Rbk Hockey) a fan repliky dresů zůstali stále značky CCM.

Od sezóny 2007/2008 již přišla desetiletá exkluzivní spolupráce se značkou Reebok. Byla představena nová generace NHL dresů - Rbk Edge - které byly lehčí, lépe absorbovaly pot a cílem bylo, aby byli hráči schopní lépe manévrovat na ledě. Tyto dresy však byli i užší, načež se už během první sezóny hráči ve velkém stěžovali. Proto v dalším roce udělal Reebok na dresech menší úpravy jako například rozšíření a prodloužení rukávů.

Zajímavostí pro fanoušky může být fakt, že hráči dostávají nové dresy přibližně po 10 odehraných zápasech. Samozřejmě pokud se dres nějak poškodí dříve, dostanou ho ihned. Reebok současně s dresmy Rbk Edge představil i replika dresy určené pro fanoušky a nazval jejich Rbk Premier. Vizuálně jsou na první pohled tyto dresy totožné s RBK Edge verzí. Rozdíly jsou například v dvojitém podšitá loktů a ramen nebo použití "fight strap" u RBK Edge verzí, které fanouškovské Premier dresy nemají. A naopak, Premier verze mají navíc na levé přední straně v dolní části našitý štítek, který obsahuje logo Reebok, Logo NHL a velikost dresu.

Rbk Edge Colorado Avalanche dres

Rbk Edge Colorado Avalanche dres

Reebok Premier Pittsburgh Penguins dres

Reebok Premier Pittsburgh dres

Období od roku 2017 do současnoti

Od sezóny 2017/2018 vyrábí autentické zápasové NHL dresy společnost Adidas pod názvem Adidas Adizero Authentic. NHL deklaruje, že nové dresy jsou lehčí, lépe chladí a jsou pevnější. Vzhledem na tuto změnu výrobce, neexistovaly v první sezóně 2017/2018 třetí sady dresů. V následující sezóně byly představeny i třetí sady a týmy si dokonce mohli vybrat i historickou "Heritage" verzi dresů.

Ve stejném období od sezóny 2017/2018 došlo i ke změně výrobce pro fanouškovské replika NHL dresy, na které získala licenci společnost Fanatics a nazvala jich Fanatics Breakaway dresy. Ty jsou designované a šité poprvé v historii vysloveně pro pohodlí fanoušků, aby se v nich cítili komfortně, čemuž jsou přizpůsobeny zvolené střihy i materiál.

Adidas Authentic New York Islanders dres

Adidas Authentic New York Islanders dres

FanaticsBreakawayTampaBayLightningDres

Fanatics Breakaway Tampa dres

Od roku 2020 je tak NHL jedinou z pomezi čtyř největších Amerických profesionálních lig (NFL, NBA, MLB, NHL), která nemá kontrakt na výrobu dresů se společností Nike. I když v minulosti již byly NHL dresy vyráběny i společností Nike, např. dresy Edmonton Oilers během éry Wayne Gretzky.

Žebříčky prodejnosti týmových dresů již dlouhá léta vyhrávají dresy Chicaga Blackhawks (a to dokonce i ty, ve kterých jsou zakomponovány i jiné sporty). Co se týče hráčských NHL dresů, tam je pořadí už jiné, obměňuje se každý rok a závisí od momentální formy toho kterého hráče, případně pokud vystřelí nová mladá hvězda, může překonat i dlouholeté legendy NHL, jak se to naposledy povedlo v sezóně 2018 / 2019 hráči Toronto Maple Leafs Austonovi Mathhews-ovi.

Najpredavanejsie NHL dresy 2018/2019Nejprodávanejší NHL dresy v sezóně 2018/2019

Věnovat se každému dresu od osmdesátých let by zabralo několik dlouhých stran, protože se počet klubů rapidně zvyšoval. V sezóně 2019/2020 je v NHL už 31 klubů a nejblíže přibude i 32. tým NHL Seattle Kraken.

SeattleKrakenDomaciDres

Seattle Kraken domácí dres

SeattleKrakenDresBiely

Seattle Kraken bílý dres

Přirozeně je pro každého fanouška dresem číslo jeden ten, který reprezentuje jeho oblíbený klub. I mimo toho ale NHL v současnosti disponuje úchvatnou sbírkou dresů, které v sobě každoročně nesou velkou záruku profesionality a kvalitního designu. Všechny z nich si samozřejmě můžete zakoupit i v našem NHL shopu FansMania. Proto tuto možnost určitě neopomeňte a projděte se hokejovým stadionem například i v NHL dresu s vlastním jménem a číslem, který si můžete u nás také zakoupit.


Související produkty

Authentic Rbk Edge Dresy

Rbk Premier Replica dresy